Endometrioseforeningen blir medlem av FFO: – Et viktig mål på veien mot et mer likestilt samfunn

Endometrioseforeningen er tatt opp som den nittiende medlemsorganisasjonen i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO). Dette markerer et viktig skritt på veien mot å styrke rettighetene til personer som lever med endometriose og adenomyose.
FFO er Norges største paraplyorganisasjon for organisasjoner som jobber for mennesker med funksjonsnedsettelser, kroniske sykdommer og deres pårørende. Etter Endometrioseforeningens opptak, representerer organisasjonen nå 90 medlemsorganisasjoner og over 400 000 medlemmer. Deres mål er et fritt og likestilt samfunn for alle med funksjonsnedsettelser og kroniske sykdommer, noe de har jobbet for siden 50-tallet.
Er endometriose og adenomyose en funksjonshemming?
Selv om ikke alle med endometriose og adenomyose opplever sykdommene sine som like belastende, kan de likevel for mange føre til betydelige funksjonsnedsettelser. Kroniske smerter, utmattelse, redusert arbeidsevne og utfordringer i hverdagen er realiteter for mange, som altfor ofte blir oversett i helsevesenet og samfunnet.
– Vi vet at mange av våre pasienter opplever at sykdommene påvirker både utdanning, arbeid og sosialt liv. Å bli en del av FFO gir oss en sterkere stemme i kampen for bedre rettigheter og helsehjelp. Dette er et av mange viktige mål, på veien mot et mer likestilt samfunn, sier Elisabeth Raasholm Larby, daglig leder i Endometrioseforeningen.
– Vi håper medlemskapet vil bidra til økt politisk gjennomslag, mer samarbeid på tvers av organisasjoner og en tydeligere plass for kvinnehelse i funksjonshemmedes rettighetskamp.

Daglig leder i Endometrioseforeningen, Elisabeth Raasholm Larby, er stolt av at foreningen nå er medlem av FFO.
En tydeligere plass for kvinnehelse i funksjonshemmedes rettighetskamp
Gjennom medlemskapet i FFO får Endometrioseforeningen mulighet til å delta i et større fellesskap av organisasjoner som jobber for likestilling, tilgjengelighet og bedre tjenester for personer med funksjonsnedsettelser og funksjonsvariasjoner.
– Vi håper medlemskapet vil bidra til økt politisk gjennomslag, mer samarbeid på tvers av organisasjoner og en tydeligere plass for kvinnehelse i funksjonshemmedes rettighetskamp, sier Raasholm Larby.
Hun understreker også viktigheten av å synliggjøre at endometriose og adenomyose ikke bare er «menssmerter», men for mange alvorlige sykdommer som kan gi langvarige og omfattende konsekvenser.
– Vi ønsker å bidra til et samfunn der alle med funksjonsnedsettelser, synlige eller usynlige, får den hjelpen og anerkjennelsen de trenger. Med FFO i ryggen står vi sterkere i dette arbeidet, avslutter Raasholm Larby.