Se Endometrioseforeningens fagdag om forskning og rettssikkerhet i Norge her!
Fikk du ikke med deg Endometrioseforeningens fagdag og prisutdeling for 2026? Da kan du se opptak av hele dagen her!
Endometrioseforeningens fagdag og prisutdeling ble avholdt på Ingensteds i Oslo lørdag 18. april. Deler av fagdagen ble sponset av Merck og Abbvie, noe foreningen er takknemlig for.
– Det er ingen hemmelighet at det koster å ha fysiske arrangementer om dagen. Derfor er vi glade for at både Merck og Abbvie valgte å sponse deler av fagdagen vår, slik at foreningen ikke må sitte igjen med hele regningen, sier daglig leder i Endometrioseforeningen, Elisabeth Raasholm Larby.
For flere år siden valgte foreningen å gjøre den fysiske fagdagen som avholdes på våren helt gratis for alle.
– Tidligere var fagdagene våre kun gratis for medlemmer, men vi mener jo helt klart at innholdet vi deler gjennom de ulike fagdagene er så viktig at det må være tilgjengelig for alle. Vi vet også at en del pasienter med endometriose og adenomyose har trang økonomi. Det er viktig for oss at de også har tilgang til informasjon og kunnskap, slik at vi ikke bidrar til å skape noe klasseskille, forklarer Raasholm Larby.
Publikum fikk være med på forskning live
Vårens fagdag startet med en velkomst fra foreningens daglige leder, før mikrofonen ble gitt over til forskere fra både Folkehelseinstituttet (FHI) og ICUE-studien. De fikk fortelle om spennende, pågående forskningsprosjekter, og publikum fikk til og med anledning til å være med på litt forskning live, ved å svare på ulike forskningsspørsmål, samt dele sine perspektiver og opplevelser.
– Det er helt fantastisk at de nå gjøres mer norsk forskning på kvinnehelse, endometriose og adenomyose. Det vet vi både pasienter og pårørende heier på, og vi som forening ønsker oss selvsagt enda mer. Det er alt for mye vi fortsatt ikke har svar på, som forskning må bidra til å avdekke, når det kommer til kvinners helse, sier Raasholm Larby.


Hun tror pasientgruppen Endometrioseforeningen representerer er blant de mest ivrige, når det kommer til å bidra inn i forskning. Derfor er hun glad for at publikum fikk en mulighet til å være med på å påvirke pågående forsking under fagdagen.
– Vi ser det gang på gang, at vår pasientgruppe ønsker å bidra inn i forskning og studier. Det er helt fantastisk at så mange vil være med på å sikre mer informasjon om sykdommene, og vi vet at de får mye ut av å bidra, smiler Raasholm Larby.
Musikalsk innslag om opplevelsen av å være i Nav-systemet
Dagen inneholdt ikke kun informasjon og kunnskapsdeling. For å bryte litt opp ble det også musikals underholdning fra Kathrine Grooss Tendal, som tidligere i år satt opp en musikal om å være sykemeldt og på Nav.
– Under fagdagene våre er det viktig at publikum lærer noe, men det har også blitt en arena hvor folk kan samles, være sosiale og ha det litt gøy også. Derfor er vi veldig glade for at Kathrine stilte med et innslag fra musikalen sin, sier Raasholm Larby.
Les mer om musikalen til Kathrine her.
Sofasamtale om endometriose i retten
Før prisutdelingen til foreningen ble det avholdt en sofasamtale om Raasholm Larby sin egen endometriosesak, som ble ført for Lagmannsretten i Hamar i mars 2026. Hun har saksøkt staten for mangelfull og for sen diagnostisering og behandling av alvorlig endometriose. I 2024 vant hun saken på alle punkter i Tingretten, men staten anket videre til Lagmannsretten.
Med i sofasamtalen var Raasholm Larby selv, da som pasient og saksøker. Hennes advokat fra runden i Tingretten, Thomas Roander var også med. Det samme var foreningens styreleder, Marte Øien.
– For oss har det vært avgjørende å ha et tydelig rolleskille i denne saken. Den har vært svært viktig å følge for foreningen, og siden Elisabeth er inhabil i dette tilfellet, er det jeg som styreleder som har uttalt med om saken på vegne av foreningen, sier Øien.
I samtalen ble sakens kjerne diskutert, og det samme ble opplevelsen av å være en pasient i møte med staten gjennom en rettssak. Det skjeve maktforholdet ble snakket om, og det samme ble sakkyndiges uttalelser.
– Det har blitt påstått mye om endometriose i retten fra fagfolk som vi mener er svært kritikkverdig, og som vi kommer til å adressere etter at dommen har falt, sier Øien.
Publikum fikk også gode tips fra Roander, med tanke på rettigheter og hvordan det er for pasienter å klage inn saker til Norsk pasientskadeerstatning (NPE), samt hva som bør være på plass hvis de vurerer å ta saken videre til retten etter et eventuelt avslag i NPE.
Verdige finalister og prisvinnere avsluttet fagdagen
Fagdagen for 2026 ble avsluttet med foreningens femte prisutdeling. Foreningen har tre priskategorier. Årets banebryterpris gikk til Sex og Politikk, for deres initiativ, «Kvinnehelse på timeplanen». Årets varmeflaskepris gikk til Marit Lura, og årets likepersonpris gikk for andre gang til Maria Fernanda Moe Nilssen.
Styret overrasket også, med å ha opprettet en helt ny priskategori i hemmelighet. Endometrioseforeningens hederspris ble gitt for første gang, til Ane Løvereide, som er kommunikasjonsansvarlig i foreningen. Les mer om det her!

Du kan lese mer om prisvinnerne i denne saken, og sjekke ut listen over alle finalistene i denne artikkelen!