JavaZone donerer 120 000 kroner til Endometrioseforeningen
Vil bidra til å spre kunnskap om kvinnehelse, og sikre at kvinner i IT-bransjen også føler seg sett, hørt og inkludert.
Hvert år arrangeres JavaZone, som er en av de største IT-konferansene i Norden og Europa. Konferansen er ideell, fellesskapsdrevet, og tiltrekker seg foredragsholdere fra hele verden. Tidligere har foredragsholderne fått gaver for sin deltakelse, men de siste årene har JavaZone ønsket å heller bidra med noe mer samfunnsnyttig. Derfor har de valgt å gi en donasjon til et veldedig formål, på vegne av foredragsholderne.
– Grunnen til at vi har valgt dere i Endometrioseforeningen, er at vi er bevisste på at kvinnehelse har blitt oversett i årevis, og vi vet at det er vanskelig å få støtte til forskning på endometriose og adenomyose. Derfor ønsket vi å bidra. I tillegg har vi i arrangementskomiteen medlemmer som personlig kjenner til problemet med endometriose, forteller Helge Jenssen, som sitter i JavaZone sin koordineringsgruppe.
Foredragsholderne på JavaZone fikk utdelt dette kortet, med informasjon om at gaven deres ble donert til Endometrioseforeningen. Foto: Ard Jongsma
Donasjonen i år kom på totalt 90 000 kroner, men i tillegg til konferansen hadde JavaZone et opplegg de kalte Cæsars Palace. Der fikk deltagere fiktive penger som de kunne bruke de i ulike gamblingskonsept, for så å donere eventuell gevinst til ulike veldedige organisasjoner. Resultatet av dette ble ytterligere 30 000 kroner til Endometrioseforeningen.
– Dette er et helt enormt bidrag, som kom veldig overraskende på, forteller daglig leder i Endometrioseforeningen, Elisabeth Raasholm Larby.
Hun er både rørt og takknemlig over donasjonen, og forteller at den kommer godt med.
– Vi er en liten forening, og strever alltid med å sikre finansiering av vårt arbeid. Vi har søkt det offentlige om midler ved flere anledninger, men dessverre fått avslag. Da er det helt fantastisk å få drahjelp fra aktører som JavaZone. Vi satt med tårer i øynene da vi mottok beskjeden om donasjonen, smiler hun.
Over 3200 deltok på årets JavaZone-konferanse. Salene var smekkfulle under alle foredrag. Foto: Ard Jongsma
Ewa har levd med endometrioseplager i årevis. Nå er hun glad for at JavaZone bidrar
I år deltok over 3200 IT-entusiaster på JavaZone. En av deltakerne, som også sitter i JavaZone sin koordineringsgruppe og har ansvaret for konferansens sosiale medier, er Ewa Kabza. Hun har selv endometriose, og har slitt med smerter og plager siden hun fylte 10 år. Nå er hun glad for at JavaZone bidrar i kampen for bedre kvinnehelse.
– Tidligere har JavaZone valgt å gi donasjonen sin til foreninger eller organisasjoner som jobber mer for begge kjønn. I år ville vi løfte kvinner og kvinnehelse. Det er helt essensielt for oss å sikre at kvinner føler seg velkomne og inkludert i IT-bransjen, og sånn sett er også valget av Endometrioseforeningen som mottaker-organisasjon symbolsk viktig, mener Kabza.
Hun forteller at valget av mottaker-organisasjon har ført til gode samtaler internt i JavaZone, om hvordan kvinner kan støttes på arbeidsplassen, hvordan IT-bransjen bedre kan tilrettelegge for kvinner og kvinnehelseutfordringer.
– For JavaZone er inkludering og fellesskap helt essensielt. Derfor er vi glade for å kunne støtte Endometrioseforeningen, som jobber for å sikre at kvinner ikke opplever utenforskap, spesielt i arbeidslivet, sier Kabza.
JavaZone sin koordineringsgruppe består av dyktige frivillige fra javaBin. Her avbildet under årets konferanse i Lillestrøm. Foto: Ard Jongsma
Ifølge henne har både foredragsholdere og deltakere satt pris på valget av organisasjon i år.
– Vi har fått så gode tilbakemeldinger. Noen har fått øynene opp for diagnoser de ikke hadde hørt om før, andre har funnet ut at det finnes en forening som jobber med det de selv er rammet av, eller noe en partner er rammet av. Det har vært mye varme og åpenhet, som følge av at Endometrioseforeningen ble valgt til å motta årets donasjon. Det er vi glade for, og vi håper bidraget vårt kommer godt med i det viktige arbeidet foreningen utfører, avslutter Kabza.
Interessert i IT og lyst til å lese mer om JavaZone? Sjekk ut nettsiden deres for 2025 her! Og har du lyst til å bli en del av fellesskapet bak JavaZone? Det er javaBin som arrangerer konferansen. javaBin er en av Norges største community-grupper, drevet av frivillige ildsjeler fra hele landet. Les mer om dem her!
Lyst til å bidra i Endometrioseforeningens arbeid? Bli medlem hos oss her ❤️